fbpx skip to Main Content
Roheline elu

Nephrolepis exaltata “Sonata”

22.00

Kõrge nefroleep on pärit troopilistest Ameerika metsadest, kus ta kasvab pea meetri pikkuste kogumikena, tuntud ka kui toasõnajalg. Sõltuvalt liigist on lehed kas lainelised ja/või suuremad, väiksemad. Kodus enim kasvatatav liik on nefroleep.  Mida pitsilisemate lehtedega taim, seda õrnem ja kapriissem on taim.

Toasõnajalg soovib õhurikast 18-20 kraadist keskkonda. Jälgida, et talvel ei läheks temperatuur ruumis alla 15 kraadi. Ei talu tuuletõmbust ja vajab palju õhku (vältida nt tubakasuitsu). Teda ole hea hoida radiaatori vahetus läheduses.

Taim vajab poolvarjulist või valget kasvukojta, aga väldi otsest päikest! Märtsist septembrini jälgida, et taim ei jääks otsese päikesevalguse kätte. Kasvuperioodil vajab tihedamat kastmist, puhkeperioodil kord nädalas. Mitte kasutada külma ja karedat vett ega lasta mullapallil läbi kuivada. Kui õhk on väga kuiv, võib sooja veega piserdada.

Väetada üle kahe-kolme nädala, talvel kord kuus tavalisest poole lahjema lahusega, va pärast ümberistutamist kuu aega. Kastmisvett võib igakordselt hapustada sidrunhappega (1 g liitri kohta).

Pärast puhkeperioodi võib lõigata ja ümber istutada. Nooremaid taimi võib igal aastal ümber istutada, vanemad iga mõne aasta järel. Kasutada viljakat, õhku ja vett läbilaskvat ning happelist mulda eelistades väikest potti. Vajadusel võib tihkele mullale lisada perliiti või kergkruusa. Talvel mitte ümberistutamist ette võtta, küll aga märtsist maini. Ümberistutamisel kärbitakse vajadusel juurepalli alt ja taim istutatakse nii, et juurekael jääb tasa mulla pinnaga või veidi sügavamale. Kui juured saavad viga, raputada peale peenestatud lehtpuusütt.

Paljundamine

Paljundamine on lihtne, kui istutada taim suuremasse potti, sest kasvatab kiirelt uued võsundid, mida eraldades saab uue potilille. Pähklisuuruseid ei tasu eemaldada, kuna need on toitainete säilitusorganiteks. Nefroleepi paljundatakse ka eoste ja maasiseste risoomimugulatega.

Asukohta ei ole soovitav puhkeperioodil muuta, sest taim ei pruugi kohaneda.

Toasõnajalga loetakse väga heaks õhupuhastajaks.

Allikas: toataimed.eu

Ostan

Kirjeldus

Kõrge nefroleep
Ladina nimi Nephrolepis exaltata
Lehestiku värv roheline
Müügisuurus pott 19 cm, h 50 cm
Tingimused hele kasvukoht, ehkki talub lühiajaliselt ka hämaramat kasvukohta.
Värvus Roheline
Kasvukõrgus 60-100cm
Kastmine armastab niisket mulda
Back To Top