fbpx skip to Main Content
Roheline elu
Kui Taim Saabub Koju Postiga…

Kui taim saabub koju postiga…

Paljud taimefännid tellivad omale meelepäraseid taimi posti teel või kulleriga.  Ja kuigi taimed on erinevad nagu ka nende teekond sinuni, on siiski hea meeles pidada mõningaid tarkusi, kuidas oma taimedele pakkuda parimat kohanemist uues kodus. Ükskõik, kas taim on sinuni jõudnud pärast pikki vintsutusi välismaalt või kulleriga, siis selleks, et taim saaks uues kodus parima stardi, saame omalt poolt palju kaasa aidata.

KUI… 

…Taim on saabudes enam-vähem kena, mõni alumine leheke on kolletunud ja võivad olla mõned pruunid laigud. Kui taim on kasvatatud sambla sees, siis oleks mõistlik ta sellest välja võtta ja panna kõigepealt vette. Vaheta kindlasti vett iga päev või üle päeva. Vees seisab taim paar päeva ja siis on ta valmis substraati istutamiseks. Alguses oleks hea teda rohkelt piserdada või tekitada taime ümber enam niiskust, eriti kui tegemist on liaaniga (näiteks filodendronid, monsterad, flamingolilled, sõrgköied jm).

…Taim on saabudes väga märja, lausa vettinud mullaseguga. Sellisel juhul on vajalik hoida taime samas potis, soojas kohas ja mitte kasta vähemalt nädal. Oluline on muld kiiresti tahedaks saada – kui on võimalus kasutada soojusmatti, siis kiiremaks tahendamiseks on see hea mõte. Soovitatakse ka juurepall ettevaatlikult köögipaberisse mässida, mis samuti eemaldab mullast kiiremini niiskuse.

…Taim on saabudes tuhkkuiv. Aseta taim koos potiga madalasse anumasse ja kasta altpoolt. Alguses on mõistlik valada alusele vaid paar sentimeetrit vett, kuna siis püsib taim püsti ja ammutab niiskust järkjärgult. Lisa vett vähehaaval, kuni tunned, et niiskus on jõudnud mulla ülemisse kihti. Ära veel kohe ümber istuta.

…Taim on ideaalne, kõik lehed kenad, muld on piisavalt niiske. Hoia taime teistest eraldi ja lase tal uues olukorras kohaneda vähemalt nädal aega, enne kui mõtled ümber istutamise peale. On väga oluline anda taimele aega kohanemiseks, kuna transport paratamatult tekitab ka taimedele stressi ja kui tal ei ole midagi halvasti, siis ei maksa kohe teda päästma kukkuda.

…Kui taim on täiesti inetu, plekiline, mädanev – jäta ta samasse substraati/pakendisse, ära eemalda ühtegi lehte ning pildista üles, mis olukorras taim saabus. Vaid nii saad kasvatajalt või müüjalt adekvaatse vastuse, kas tegemist oli juba haige taimega või on ta saanud transpordil suuri kahjustusi temperatuuri või muljumise tõttu. Kui pildistad juba istutatud taime, on müüjal väga keeruline öelda, millises etapis taim kahjustada on saanud. Kui taim on saanud transpordi käigus lihtsalt muljuda, ei pea kohe inetuid lehti ära lõikama. Need suudavad veel kenasti fotosünteesida, andes taimele lisajõudu, et väntsutamisest toibuda. 

Vastus käes – tasub kontrollida üle juured ja lõigata ära kõik mädanenud osad ja kolletunud lehed. Kui taim on saabunud paljasjuursena, siis aseta ta kõigepealt jahedasse (!) vette ja ära istuta mulda enne kui on näha, et juured hakkavad taas kasvama. See suurendab tublisti taime ellujäämisvõimalusi. Samuti võib suurendada taime ümber õhuniiskust. Pane talle ümber kilekott, aseta terraariumisse või niiskuskappi. Kindlasti ei maksa taime sel perioodil väetada ega asetada päikesevalguse kätte.

Mõnikord võib juhtuda, et kui taim on pikaajaliselt olnud ilma niiskuseta, siis muutub olukord nende jaoks piisavalt ebasoodsaks, et olla kahjuritele kerge saak. Seepärast hoia isegi pärast ümber istutamist uut taime paar nädalat teistest eemal kindlustamaks, et ta ei ole haigestunud. On igati loomulik, et taime taastumisperioodil muutuvad mõned lehed inetumaks, tekib plekke vmt. Taim taastub ning kasvatab lõpuks uued ilusad lehed. 

Back To Top