fbpx skip to Main Content
Roheline elu

Kevadisest toataimehooldusest

 

Kevad annab oma kohalolust igapäevaselt märku ja sel ajal, kui aias-terrassil veel toimetamiseks külm, on paras aeg vaadata üle oma kodus kasvavad toataimed. Et nad rõõmustaksid meid oma rohelusega ja kasvaks jõudsalt, on tarvis neid veidi kosutada.

Millest alustada?

Toataimi hakatakse ümber istutama üldjuhul juba veebruari keskpaigast või märtsist, aga iga aeg kevadel on selleks sobiv. Selleks ajaks on mitmed taimed juba toitainete puuduses ning nende muld tuleb üle vaadata.

Seda saad kõige lihtsamalt teha nii: sikutada taim potist veidi välja (tee seda enne kastmist) ja on näha põhiliselt juuri, on selge, et mulda ja seega ka toitaineid on potis vähe. Kui lehed kolletuvad, juured tulevad kasvupoti aukudest välja ning muld on liiga alla vajunud, paljastades taime juurekaela – on aeg taim istutada uude mulda.

Taimepott võiks olla nii suur, et sõrm mahub uue ja vana poti vahele ehk umbes 1-2 cm kummaski servas. Muld vali sobiv – enamikule rohelistest toataimedest sobib universaalne muld. Lisaks on olemas veel ka palmidele mõeldud mullad. Kaktustele-sukulentidele tasuks kindlasti valida eraldi vaid neile mõeldud muld. Enamike spetsiaalselt toataimedele mõeldud muldadele on juba lisatud vajalikke kasvu ja juuri tugevdavaid aineid. Kui kasutate universaalset mulda, siis võib mulla sisse segada mahedat vermikomposti või juurutuspulbrit.

Rohkelt juuri kasvatanud kliivia vajas hädasti uut potti

Oluline on, et potil oleks tagatud drenaaž. Näiteks auk põhjas ning poti all taldrik üleliigse vee kogumiseks. Samuti pole mõistlik istutada taimi otse sellisesse potti, mille kael on kitsas. Hiljem ei saa ümber istutamist vajavat taime enam kahjudeta potist eemaldada. Pea meeles, et kohe pärast istutamist tuleb anda taimedele aega umbes 2 nädalat juurdumiseks, enne kui väetama asud. Esialgu piisab korralikust kastmisest, mis kindlustab selle, et mulla ja juurte vahele ei jääks õhku. Kastmisvette võib lisada juuri tugevdavat merevetikaekstrakti.

Kõiki taimi ei pea sugugi igal aastal ümber istutama – vanemad taimed ja palmid tahavad istutamist saada iga paari-kolme aasta tagant.

 

 

 

 

Taimed duši alla!

Talvega koguneb taimede lehtedele palju tolmu, mis tuleks kindlasti kevadel hiljemalt eemaldada. Sellest sõltub otseselt taimede fotosüntees. Kui taime suurus võimaldab, võib nad viia duši alla – nii saad ühekorraga ka kastetud. Lase neil lihtsalt kuivada ja nõrguda, enne kui tagasi oma kohale asetad.

Tolmu võtmine ka taimedelt võiks olla harjumus, nagu iganädalane koristaminegi

Leheinspektsioon võib välja tuua ka võimalikud kahjurid. Nende tõrjeks tuleks taim pesta ning kasutada tõrjevahendeid – näiteks neemipuu õlil baseeruvat NeemAzali, villtäide vastu aitab aga alkohol. Kui taimed on väga kahjureid täis, tuleks vahetada ka muld, isegi kui ümberistutamiseks põhjust pole.

Kevad on õige aeg ka ülekasvanud või väljaveninud taimi tagasi lõigata. Tagasi lõigatakse eelkõige siis, kui soovitakse võra kujundada, väljaveninud draakonipuid kenamasse vormi saada või on taim juba lakke kasvamas. Lõikus soodustab võra tihenemist ja uute kasvude teket.

Pühendage oma toataimedele üks kena kevadine nädalavahetus ning vastutasuks nautige kasvu- ning õiteilu.

Back To Top