fbpx skip to Main Content
Roheline elu
Soodus

Dioscorea elephantibes

37.00 35.15

Eesti nimi Elevantjamss
Ladina nimi Dioscorea elephantibes
Lehestiku värv roheline
Lisainfo
Lehtdekoratiivne
Roni-ja ripptaim
Kuiva armastav
Müügisuurus mugul umbes 2cm, klaasis
Tingimused Kuiv ja päikeseküllane koht
Värvus Roheline
Kasvukõrgus mugul 60-70cm
Kastmine Hoida napp
Haigused, kahjurid ohustab villtäi
Ostan

Kirjeldus

Lõuna-Aafrika päritolu põnev taim, mida kutsutakse mitme nimega – kilpkonnataim, elevandi jalg, Hottentoti leib. See on elevantjamss, mis kasvab kivisel ja kuumal pinnal. Kivikõvad kilpkonna kilpi meenutavad mugulad sisaldavad palju tärklist ja kohalikud suguharud tarvitasid jamsijahuleiva küpsetamiseks. Samuti omistati sellele homöopaatilisi raviomadusi.
Tegemist on väga pikaealise taimega – 10 sentimeetrise mugula kasvamiseks võib kuluda kolmkümmend aastat ja taim võib kasvada 70 ja enam aastat.  Sestap peetakse teda ka igavese armastuse sümboliks.

Elevantjamsil on kasvuperiood reeglina vastupidine tavalistele toataimedele – kuna suved kõrbestel aladel on kuumad, siis viskab jamss enamasti oma lehed maha, et niiskust kokku hoida ning hakkab kasvama taas sügistalvel. Samas ei ole meie kliimas võimalik talle talvisel ajal piisavalt päikest pakkuda ja ta kohandub oludega, mis tähendab, et ta võib lehed kaotada ka talveks ning alustada kasvuperioodi kevadel.  Lehed on südamekujulised ning lehevarred kasvavad suhteliselt kiiresti, vajades toestust, mille ümber väänduda.

Ta vajab kasvamiseks valgusküllast ja sooja kohta ning klibust-liivast, isegi kivisegust kaktusemulda. Igal juhul peab see olema väga läbilaskev ja mingil juhul ei tohi pott olla drenaažita. Suvel võib viia ka õue või kasvuhoonesse, aga jälgida, et ta ei jääks vihmade kätte.

Väetamisega olla tagasihoidlik ja teha seda kasvuperioodil lahja väetisega vaid korra. Kui suveks taime õue kolite, siis otsest päikest võiks talle pakkuda hommiku ja õhtupoolsel ajal, mitte keskpäevasel.

Kasvuperioodil kasta mugula ümbert umbes kord nädalas, kui muld on täiesti läbi kuivanud. Talvitumisperioodil vähendada kastmist kõvasti ja kasta vaid 2-3 nädala tagant.

Seda taime saab paljundada vaid seemnest.
NB! Pildid vanematest taimedest on illustreerivad.

Back To Top