fbpx skip to Main Content
Roheline elu

Lemmikloom või taimed? Mõlemad!

  

 

Kui sul on kodus neljajalgne sõber, kes armastab näksida huvipakkuvaid esemeid, siis ilmselt mõtled sageli, ega sinu kodus olevad taimed pole neile ehk ohtlikud? On oluline teada, et mõned toataimed võivad tõesti olla loomadele toksilised, sestap tuleks oma neljajalgseid sõpru arvestades korraldada kodune taimemajandus nii, et rohelusest tunneks rõõmu nii pererahvas kui lemmikloomad.

Mida tähendab taimede toksilisus ja kuidas see avaldub?

Looduses on asjad sätitud nii, et taimed kaitsevad ennast ärasöömise eest keemiliste protsessidega, mis muudab nende mahla toksiliseks. Kaitseks herbivooride eest on taimed seda teinud juba miljoneid aastaid. Kuid mitte kõikide taimede mahl pole ühtviisi toksiline. Mõned ärritavad vaid kergelt, tekitades naha või limaskestade sügelust, samas kui teised võivad tervist tõsiselt kahjustada.

Näiteks sisaldavad paljud taimed väikeseid “kristallnõelakesi”, mis on kaltsiumoksalaat. Seda ainet leidub kuld-nõelköies, monsteras, paljudes filodendronites ja alokaasiates ning teistes heades õhku puhastavates taimedes. Samuti leidub seda ka ananassis ja just see on põhjus, miks korraga palju ananassi süües hakkab suus torkima. Kaltsiumoksalaat tekitab söömisel ebamugavusi, kuid ta ei ole kindlasti loomale surmav. Niikaua kui me ise taimi just igapäevaselt närimas ei käi, ei tekita nad meile, inimestele mingeid probleeme. Kassid ja koerad on aga uudishimulikud loomad ja rohelust näksida armastavad nad samadel põhjustel – enamasti igavusest, või vajadusest oma magu puhastada. Sestap peab neile alternatiivseid näksimisvõimalusi looma – kassimuru, närimislelud jm.

Täiesti mürgivabade taimede nimekiri on ka õnneks päris pikk, nii et iga taimesõber saab oma lemmiku pärast olla muretu. Kaunid, kuid mürgised taimed on igal juhul parem asetada kõrgematele riiulitele, amplitesse või kohta, kus lemmikloom või väikelaps neile ligi ei saa.

Enamlevinud toataimedest on lemmikloomasõbralikud:

Sõnajalad, adiantumid ja pesa-raunjalad, begooniad, tillandsiad, tiigerlehikud, marantad, tups-rohtliiliad, orhideed, peperoomiad, piilead. Samuti vääris-mägipalm, kollakas pisipalm, säntpoolia, ilunõges, jõulukaktus, bokarnad, kõrge lehtliilia.
Draakonipuid peetakse üldiselt lemmikloomasõbralikeks, aga mõningad sordid nagu marginata, deremensisning fragans põhjustavad väidetavalt kassidele siiski vaevusi.

Hoia lemmiklooma ulatusest kindlasti eemal:

Aaloe, alokaasiad, asparagused, filodendronid, hüatsindid, erinevad viigipuud, jõulutäht, kalanhoe ja mosterad, eri sorti agloneemad, samuti havisabad, luuderohud, ratsuritäht, sulgvõhad, ning rahu-palmehik, mille juurte ja seemnete närimine võib loomadele lõppeda väga kurvalt.

Tervisliku seisundi muutused, mis vihjavad, et loomal võib olla mürgitus: oksendamine, limaskestade turse ja kõhulahtisus, silmnähtavalt loid käitumine, tasakaaluhäired.

Kui kahtlustad, et su lemmik on uudishimust või igavusest endale kahju teinud, siis head juhised, mida teha, leiad SIIT!

Back To Top